Sok madárfaj tölti nálunk a telet, ilyenkor még
jobban rászorulnak az emberi segítségre. Ilyenkor sokkal nehezebb a megfelelő energia dús táplálék beszerzése, ezért a felállított etetőket szívesen látogatják. Ne hagyd abba, ha elkezdted! Fontos, hogy ha elkezdjük az etetést, akkor nem szabad abbahagyni, mert a könnyű táplálék forrás megvonása hidegebb éjszakákon a madarak pusztulásához vezet. Az etetés akár április közepéig, végéig is eltarthat. Az ideális etetési intervallum október végétől április közepéig, végéig tart. Ha új helyen szeretnénk megkezdeni a madarak etetését, akkor már Szeptember első harmadában is elkezdhetjük.
Hová tegyük az etetőt? Az etetőket lehetőleg olyan helyen helyezzük el ahol a madarak nyugodt, de könnyen megközelíthetően tudják használni. Főként a kisseb testű madarak félénkebbek és csak pár pillanatra használják az etetőt. Fontos, hogy az etető környékén legyen valamilyen bokor, örökzöld vagy cserje. Erre azért vagy szükség, mert ha megijednek, akkor legyen egy számukra biztonságot nyújtó búvóhely. Ha kutyánk vagy macskánk is van, akkor lehetőség szerint tegyük megfelelő magasságba az etetőt, amit a macskák nehezen, vagy egyáltalán nem tudnak megközelíteni.
Higiénia Természetesen az etetőkre is vonatkoznak a megfelelő higiéniai elvárások. Ha nyirkos esős idő van, pár naponta takarítsuk ki az etetőtálcát. Seperjük ki a megmaradt táplálékot és NEOMAGNOLOS vízzel mossuk át az etetőt. A hígítási arány 1 liter vízhez 1 tabletta. Utána tiszta vízzel is mossuk át az etetőt. Ha virágcserép alátéteket is használunk etetésre, akkor előtte jól mossuk át az alátéteket is nehogy valamilyen vegyszer maradjon rajtuk. Érdemes az alátétekre pici lukat fúrni, így ha esik az eső akkor a lyukon a víz el tud folyni és nem állnak a magvak a vízben. Az etetőket rengeteg madár felkeresheti, és ha fertőzött vagy beteg madár is látogatja az etetőnket, könnyen a betegségek terjedésének gócpontjává válhat. Ide sorolható a főként cinegéknél terjedő madárhimlő.
Az etetőket 5 fő csoportba lehet sorolni: Ablaketető: Ide tartoznak az előre gyártott boltokban kapható ablaketetők tapadókoronggal szerelve, de ide sorolható az egyszerű PET palackból készített és fixen rögzített etetők is. Ezek az etetők általában úgy kerülnek kialakításra, hogy szabad belátásunk legyen a táplálkozó madarakra. A tapadókorongos etetőknél fenn állhat az a veszély, hogy az egész etető leesik, mert a tapadókorong idővel elengedhet.
Függesztett etető:
Ebbe a kategóriába sorolható minden olyan eszköz, amit fa ágaira vagy egyéb helyekre lógatva teszünk fel. Cinkegolyók, madárkalácsok egyszerű virágcserép alátét függesztve, vagy a tetővel ellátott előre gyártott fa etetőházak is.
Dúcetető: Általában földbe ásott egy vagy több lábon álló fixen rögzített etetők. Főként nagyobb kertekben köztereken vagy parkokban találkozhatunk vele. Robosztus strapabíró eszközök jobb esetben tetővel ellátva, ami általában nádszövet vagy kátránytető borítás.
Etetőtálca:
Ide tartoznak az olyan kialakítású etetők, amik általában egy kerettel ellátott fa tálcából állnak, de erre a célra is megfelel egy nagyobb virágcserép alátét.
Talajetető:
Talán a leg egyszerűbben kialakítható. A talajszinten keresgélő madarak számára a legmegfelelőbb etetési módszer. A földön vagy nagyobb virágcserép alátétre kihelyezett táplálékot a keresgélő madarak könnyen megtalálják és felcsipegetik. Előnyösebb, ha a talajetető fölé valamilyen tetőszerkezet is van építve, hiszen egy hóeséses napon az egész etetőt belepheti a hó vagy más csapadék.
Mivel NE etessünk?
FONTOS!
A madaraknak bátran adhatjuk a következő eleségeket, de fontos hogy
ezek ne sózott vagy pörkölt eleségek legyenek: napraforgó tányér
(ezt már nyár végén be kell szerezni) napraforgómag, cirokmag,
fenyőmag, köles, muhar, dió, mogyoró (nem sós), kesudió. Ezek a
magvak könnyen beszerezhetőek állatkereskedésekben, ha mégse
sikerülne, akkor megfelel az előre csomagolt papagájeleség vagy
pintyeleség is.
|