Magyarországon
évente több ezer madár szenved törést,
mérgezést, fertőzést, sérülést, áramütést vagy fióka korban árván maradnak.
E lap segítséget nyújt egy –egy bajba került madár
mentésében. Sérült madarat kirándulás közben, városokban, köztereken,
autóutak mellet találhatunk a leggyakrabban. Ha a madár közel enged magához vagy láthatóan
sebesült, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a madár valamilyen ok miatt
megsérült. Ezek általában gázolás, áramütés, mérgezés, ablaknak csapódás,
lövés miatt következnek be.
Mielőtt
befogjuk a madarat azonosítsuk!
Ragadozó madarak:
Ragadozó madarakat a fejlett karmokról horgas végű csőrről sárga lábairól
lehet felismerni. Ide sorolhatók az ölyvek, sasok, vércsék, héják, baglyok.
A ragadozó madaraknál több fegyverrel is számolnunk kell. A csőrrel és a
fejlett karmokkal mély nagy sebeket tudnak ejteni. Ajánlatos kesztyű
használata is. Ragadozó madaraknál az egyik kezünkkel a lábakat, a másik
kezünkkel a nyakat fogjuk meg. A befogott ragadozó madarat szorítsuk a
hónunk alá így a szárnyaival se tud csapkodni.
Horgas csőréről felismeri a ragadozókat
Stabilan fogjuk meg a madarat
Gémfélék:
Gémfélék esetében a hosszú kard szerű csőr a fegyver amivel
szúrva támadnak. Gólyák, gémek, kócsagok esetén a csőrt fogjuk meg és így
vegyük kézbe a madarat. Lábait szorítsuk a testéhez.
Apróbb méretű, gyengébb madarak:
Apróbb méretű vagy nem
felfegyverzett madaraknál (rigók, cinegék, seregélyek, varjak, libák, )
legfeljebb a kellemetlen csípések amikkel számolnunk kell.
Első lépések a megtalálás és befogás.
A madarak normális életkörülmények között tartanak az embertől és kerülik is a közelséget. Ha egy sérült madarat találunk, akkor a kiszolgáltatottsága miatt próbáljuk meg a lehető leg stressz mentesebben befogni a madarat. Bevált módszer az úgynevezett ledobás amikor a sérült egyedre egy kabátot, pokrócot, lepedőt, vagy hálót dobunk. A madár ilyenkor a sötét pokróc alatt megnyugszik és könnyebben befogható az egyed. Ez a módszer minden méretű madárnál alkalmazható, de válaszuk meg a madár testéhez mérten a takaró eszköz méretét is. Kistestű madarak esetében ezen eljárás alkalmazása nem feltétlen szükséges, de nagytestű vagy ragadozó madaraknál mindenképp előnyös. Mind a madár szempontjából mind pedig a rajtunk bekövetkező sérülések miatt. Ha tudunk mindig kérjünk segítséget! Közelítsük meg hátulról a madarat és dobjuk rá a takaró eszközünket. Fogjuk meg a takarót és bugyoláljuk bele a madarat. Keressük meg a madár fejét és lábait és fogjuk meg stabilan.
Mérjük fel a befogott madár sérüléseit vagy állapotát helyben.
Lógó vagy vérző szárnyak vagy lábak esetén a madár nagy valószínűséggel törést vagy áramütést szenvedett. Elgázolt állatoknál törések, koponyasérülés, bágyadtság, kitágult vagy beszűkült pupillák vérző csőr, vérző madár a jellemző. Mérgezés esetén előrebukott testtartás, görcsösen szorított lábak, kitágult vagy beszűkült pupillák, gyöngeség, zavartság a jellemző. Ha a madár mérgezés jeleit mutatja mindenképp kesztyűvel vagy gumi kesztyűvel fogjuk be az egyedet. Ha a madarat nagy üvegfelület előtt találjuk akkor ablaknak csapódott. A madár ilyen esetben zavart, ájult, vergődik.
Ha üvegfelület előtt találtuk ájultan madarat akkor azonnal tegyük doboza.
Ha a madáron vérző seb van akkor nyári időszakban előfordulhat, hogy a legyek már beköpték a sebet és a nyüvek eszik a madarat. Ha netán van otthon INSECTICIDE 2000 rovarölő akkor azzal mi is lefújhatjuk a madarat és benne a nyüveket. Ha nem tudjuk kezelni akkor azonnal vigyük állatorvoshoz a sérült egyedet.
Ha sikerült befogni akkor tegyük a madarat egy sötét karton dobozba és zárjuk le a doboz tetejét. A doboz oldalára fúrjunk szellőző lukakat. Mihamarabb juttassuk el a legközelebbi állatorvoshoz és a nemzeti park őrszolgálatánál jelezzük. Mondjuk el milyen tüneteket tapasztaltunk a madáron. Ha gépjárművel vagyunk és így találtuk a madarat akkor magunk is szállíthatjuk a sérült egyedet. Minden esetben a helyileg illetékes kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályát is kötelességünk értesíteni.
Minden madarat
dobozolni kell!
Soha ne szállítsuk a madarat kézben, és az
utastérben.
Szerezzünk egy megfelelő méretű karton dobozt és abban helyezzük el a madarat. ABC-ben, benzinkutakon, vagy akár a közelben lévő házakból is kérhetünk szállító dobozt a madár számára. A dobozt gondosan zárjuk úgy, hogy a madár véletlenül se tudjon kiszabadulni. Ha a madár szállítás közben elszabadul akkor akár forgalmi balesetet is tud okozni. A dobozt mindig a csomagtérben szállítsuk.
A stresszmentes környezet miatt kapcsoljuk ki a rádiót. Vegyük fel a kapcsolatot a területileg illetékes nemzeti parkkal és helyileg illetékes kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályával és jelentsük az esetet, vázoljuk fel a madár sérüléseit. Jobb esetben eligazítást kapunk, hogy hová szállíthatjuk a sérült egyedet. Sajnos sokszor előfordul, hogy nem tudják a sérült egyedet azonnal átvenni! Csak ilyen esetekben szállítsuk haza a madarat! A madarat minden esetben a legközelebbi mentőközpontba kell juttatni.
A térkép bal felső sarkában elhelyezett ikonra kattintva bejön a teljes lista.
A térkép a bal alsó + - jelekkel nagyítható
A zöld határral jelölt területre kattintva a Nemzeti parkok elérhetőségeit jeleníti meg